Codzienna higiena jamy ustnej – Jak prawidłowo dbać o zdrowie jamy ustnej?

Po kilku godzinach od szczotkowania zębów pojawia się na nich płytka bakteryjna. Niemycie zębów przez parę dni jest równoznaczne z powstaniem kamienia nazębnego, a przerwanie czynności higienicznych na trzy tygodnie może skutkować pierwszymi objawami próchnicy. To pokazuje, jak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej. W jaki sposób należy prawidłowo o nią dbać?

Niestety, mimo tak oczywistych zagrożeń chorobami zębów i przyzębia, wiele osób nie przywiązuje wagi do systematyczności ani dokładności w zakresie higieny jamy ustnej. O wielu czynnościach się zapomina, inne wykonuje niedbale, za rzadko, za krótko lub nieprawidłowo…

Szczotkowanie zębów

Szczotkować zęby należy przynajmniej rano i wieczorem, ale idealnie byłoby robić to po każdym posiłku. Czynność ta powinna za każdym razem trwać 2 do 3 minut (niezależnie od rodzaju szczoteczki). Istnieje kilka technik szczotkowania zębów, ale najczęściej (w przypadku manualnej szczoteczki) zaleca się ustawienie włosia pod kątem 45˚ do powierzchni zęba (w kierunku dziąsła) i wykonywanie szczoteczką ruchów wymiatających. Jeśli używa się szczoteczki elektrycznej, po prostu przykłada się jej główkę do zębów, nie wykonując już żadnych ruchów, bo to właśnie szczoteczka za nie odpowiada. Przed szczotkowaniem zębów dobrze wypłukać najpierw jamę ustną – płynem do płukania lub wodą.

Płukanie jamy ustnej

Częste przepłukiwanie zębów jest bardzo istotne w ciągu całego dnia, szczególnie w sytuacji, kiedy nie jest możliwe umycie zębów po posiłku czy wypiciu kawy, herbaty, soku lub innego słodkiego napoju. Każde takie płukanie jamy ustnej pozwala bowiem usunąć (przynajmniej częściowo) resztki jedzenia zalegające między zębami, spłukać osad oblepiający zęby etc. Nawet przepłukanie ust wodą dużo daje, ale najlepiej mieć zawsze pod ręką płyn do płukania jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich preparatów o różnorodnym (czasem bardzo specjalistycznym) działaniu. Standardowo większość z nich ma właściwości antybakteryjne i odświeża oddech. Jednorazowe płukanie ust płynem powinno trwać 20 do 30 sekund.

Nitkowanie zębów

Czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną jest bardzo często pomijane, a to duży błąd. Nitkowanie jest niezbędne m.in. w profilaktyce próchnicy międzyzębowej. Można je wykonywać raz dziennie – najlepiej wieczorem. To szczególnie ważna czynność w przypadku stłoczonych zębów, założonych na zęby aparatów ortodontycznych, uzupełnień protetycznych (mostów, koron, implantów). Jeśli ktoś nie lubi posługiwać się samą nitką, może zdecydować się na dbanie o te trudno dostępne miejsca np. za pomocą wykałaczek z rozpiętymi na nich krótkimi nitkami dentystycznymi lub specjalnych szczoteczek (jednopęczkowych) przeznaczonych do przestrzeni międzyzębowych oraz zębów z zamkami ortodontycznymi.

Irygacja jamy ustnej

Irygacja, podobnie jak nitkowanie, ułatwia oczyszczanie „trudnych” miejsc. Czynność tę zaleca się wykonywać po posiłku (przynajmniej po tym wieczornym). Do irygacji jamy ustnej niezbędny jest irygator, najlepiej z różnymi końcówkami, do różnych zadań (płukanie kieszonek dziąsłowych, aparatów ortodontycznych, przestrzeni międzyzębowych). Dzięki cienkiemu strumieniowi wody pod ciśnieniem można łatwo pozbyć się zalegających w uzębieniu resztek jedzenia, a także – korzystając z funkcji dostępnych w takich urządzeniach – przeprowadzić masaż dziąseł. Do irygacji wykorzystuje się wodę lub wodę z dodatkiem płynu do płukania ust, co dodatkowo działa wtedy jeszcze antybakteryjnie.

Niezbędne akcesoria

Akcesoria i preparaty niezbędne do prawidłowej higieny jamy ustnej, ochrony dziąseł i profilaktyki próchnicowej polecane przez stomatologów znajdziesz na https://www.sunstargum.com/pl/

Dodaj komentarz