Czym powinniśmy się kierować, wybierając dentystę dla dziecka?

Gabinetów stomatologicznych powstaje coraz więcej. Jak się jednak okazuje, nie w każdym z nich nasze dziecko będzie czuło się dobrze, a tym samym niekoniecznie pozwoli na przegląd swoich zębów, nie wspominając już o ich leczeniu. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że niewiele gabinetów dentystycznych jest skoncentrowanych na przyjmowaniu młodych pacjentów, którymi są w domyśle dzieci. Tym samym nie dbają o odpowiedni wystrój gabinetu, który będzie przyjazny najmłodszym, a dodatkowo brakuje im specjalistycznego podejścia do dziecka, co w konsekwencji kończy się fiaskiem podczas wizyty. W związku z powyższym, aby móc zapewnić swojemu dziecku komfort podczas tej notabene mało przyjemnej wizyty, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego stomatologa. Pod pojęciem „odpowiedni” kryje się kilka cech, do których niewątpliwie możemy zaliczyć cierpliwość, dobre podejście do najmłodszych, delikatność podczas przeprowadzania leczenia, a także aparycja, która zachęci naszego milusińskiego do powrotu, kiedy zajdzie taka konieczność.

Czym kierować się podczas wybierania dentysty dla dziecka?

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego stomatologa dziecięcego. Jeżeli mamy taką możliwość, to niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, będzie skorzystanie z polecenia znajomych lub osób z rodziny, które również posiadają dzieci i uczęszczają z nimi do wyżej wspomnianego specjalisty. Jeżeli jednak w naszym otoczeniu nie znajduje się żadna osoba, która mogłaby dysponować takim kontaktem, wówczas pozostają nam poszukiwania na przysłowiową „własną rękę”. Dobrym źródłem informacji będzie z całą pewnością Internet, który jest nieocenioną skarbnicą wiedzy. Warto również zainicjować konwersację w grupach tematycznych, znajdujących się na portalach społecznościowych i poprosić znajdujących się tam uczestników o wskazanie:  dentysta dziecięcy Poznań , który jest tym godny polecenia. Jeżeli jednak stronimy od tego typu form poszukiwania stomatologa, możemy zawsze kierować się opiniami o dentystach, zamieszczonymi na różnego rodzaju stronach internetowych dedykowanych lekarzom.

Czy jedynie stomatolog może przyczynić się do tego, jaki stosunek będzie miało nasze dziecko do wizyty w jego gabinecie?

Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Owszem, osoba stomatologa ma duży wpływ na to, czy nasze dziecko chętnie się do niego wybierze, czy też nie. Jednak to głównie rodzice zaszczepiają w dzieciach stosunek do całej procedury dbania o zęby, zaczynając od ich mycia, a kończąc na wizycie u dentysty. W związku z powyższym niezwykle istotne jest, aby już od najmłodszych lat wpajać dziecku zasady prawidłowego dbania o zęby. Na rynku dostępne są różnorodne książki oraz bajki edukujące dzieci w kwestiach mycia zębów, oraz wizyt w gabinecie stomatologicznym. Warto wobec tego nabyć wyżej wspomniane i na bieżąco przerabiać je ze swoimi pociechami. Postawa rodziców w tej materii jest również bardzo istotna. Kiedy dziecko widzi swojego rodzica dbającego o zęby, wpływa to na jego stosunek do tej czynności, ponieważ rodzic jest dla niego autorytetem, który chce naśladować. Ważne jest, aby rozmawiać z podopiecznymi o tym, jakie konsekwencje niesie ze sobą nienależyte dbanie o stan uzębienia. Kiedy dziecko zostanie wtajemniczone w proces powstawania próchnicy, a tym samym jej negatywny wpływ na zęby, wówczas zdecydowanie chętniej będzie sięgać po szczoteczkę do zębów.

Jeżeli zależy nam na tym, aby wizyta naszego dziecka w gabinecie stomatologicznym przebiegła bez większych problemów, niewątpliwie powinniśmy w tym celu postawić na dentystę, który specjalizuje się w leczeniu dziecięcych zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że to od nas zależy, czy nasza pociecha będzie te wizyty traktowała jako przykry obowiązek, czy podejdzie do nich optymistycznie. Jak wiadomo każdy, bez względu na to, czy jest to dziecko, czy osoba dorosła, odczuwa lęk przed nieznanym. Jeżeli wobec tego od najmłodszych lat będziemy nasze pociechy edukować w temacie dbania o zęby, a także zabierać je ze sobą na wizyty kontrolne do dentysty, wówczas oswoimy je z obecnością w gabinecie stomatologicznym, co z całą pewnością przełoży się na ich odczucia względem tego miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest również zainicjowanie rozmowy ze stomatologiem, podczas której naszemu dziecku zostaną pokazane przybory dentystyczne oraz omówione ich przeznaczenie w taki sposób, który pozwoli mu na oswojenie się z ich działaniem i przekona je, że są niezbędne do tego, aby mogło ono mieć zdrowe i piękne zęby.

Dodaj komentarz