Czym się różni klinka stomatologiczna od zwykłego gabinetu?

Szukając stomatologa, można zauważyć, że wiele miejsc określa swoją działalność jako klinika stomatologiczna. Czym różnią się takie miejsca od zwykłych gabinetów? Jakie zabiegi wykonują? Wyjaśniamy!

Klinika stomatologiczna – co to za miejsce?

Jako klinikę określa się gabinet stomatologiczny, w którym pracują stomatolodzy o różnych specjalizacjach, w związku z czym mogą świadczyć bardzo zróżnicowane usługi. Np. w większości „zwykłych” gabinetów stomatolog może jedynie przygotować do ekstrakcji, ale ekstrakcję musi wykonać już chirurg szczękowy. Wtedy pacjent uzyskuje skierowanie i musi udać się do odpowiedniej placówki. Wybierając klinikę, nie trzeba martwić się takim podróżowaniem, chociaż oczywiście zakres usług nie jest taki sam dla każdej kliniki.

W klinikach poza profilaktyką można spodziewać się także usług takich jak: protetyka, endodoncja, chirurgia stomatologiczna, implantologia, diagnostyka radiologiczna, ortodoncja, stomatologia estetyczna, periodontologia, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza. Takie miejsce, z tytułu świadczonych usług, zatrudnia cały sztab specjalistów i dysponuje wieloma technologiami.

Kliniki stomatologiczne znajdują się najczęściej w dużych miastach. Co istotne, można je spotkać także pod klasyczną nazwą np. gabinet stomatologiczny Warszawa. Nie wszystkie miejsca z szeroką ofertą usług określają siebie jako kliniki, ale często mogą wskazywać na to nazwy ich marek np. ze słowem Clinic.

Co łączy gabinet i klinikę?

Chociaż między kliniką i gabinetem istnieje wiele różnic, to oba te miejsca mają te same punkty wspólne. Przede wszystkim muszą prowadzić swoją działalność w oparciu o takie same zasady. Higiena pracy, którą sprawdza Państwowa Inspekcja Sanitarna, musi być zachowana w każdym gabinecie stomatologicznym i klinice. Ponadto i tu, i tu muszą pracować lekarze z odpowiednimi kwalifikacjami (chociaż mogą różnić się zdobytymi specjalizacjami). Co więcej, oba te rodzaje działalności mogą być działalnościami prywatnymi lub na NFZ.

Jakie miejsce wybrać?

Klinika jest z pewnością wygodniejszym rozwiązaniem, bo zęby można wtedy leczyć kompleksowo, w jednym miejscu. Zwykle dostępność terminów jest też większa. Niemniej, z plusów tych skorzystają przede wszystkim osoby, których zęby wymagają skomplikowanego leczenia. W celu rutynowych kontroli i skorzystania ze stomatologii zapobiegawczej można udać się do klasycznego gabinetu bez obawy o nieprofesjonalizm czy niewygodę. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy od kwalifikacji stomatologa.

Dodaj komentarz