Dla czystych zębów – szczoteczka soniczna

Dla prawidłowej higieny jamy ustnej systematyczność to za mało. Częste szczotkowanie nie wystarczy, jeśli nie zadbamy przy tym o odpowiednią szczoteczkę. Zwłaszcza, jeśli nasze zęby lub dziąsła cierpią na nadwrażliwość. Ale którą wybrać? Szczoteczka manualna, elektryczna, czy szczoteczka soniczna? Sklepy atakują kolejnymi produktami i łatwo pogubić się w tym chaosie. Szczoteczka manualna towarzyszy nam zazwyczaj od najmłodszych lat, a z drugiej strony – najgłośniej jest ostatnio o szczoteczce sonicznej. Czy słusznie? Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Elektryczna vs szczoteczka soniczna

Manualną możemy właściwie odrzucić na starcie. Jej główną zaletą może być bowiem cena, ale na pewno nie jakość lub działanie. Mało delikatna dla dziąseł i kłopotliwa w czyszczeniu miejsc trudnodostępnych, plasuje się daleko za szczoteczką elektryczną i szczoteczkę soniczną. A choć obie te szczoteczki charakteryzują się dużą dokładnością i skutecznością, to znak równości między nimi byłby dużym nadużyciem.

Wszystko wynika z zastosowanych technologii. Ta pierwsza wykonuje bowiem najczęściej ruch rotacyjny (z boku na bok), podczas gdy szczoteczka soniczna ruchy wymiatająco-pulsujące (co ważne – o częstotliwości dźwiękowej). Poprzez procesy zachodzące podczas szczotkowania, szczoteczka soniczna wytwarza też tzw. mikrobąbelki, które zwiększają właściwości pasty i efekty czyszczenia. Dzięki temu czyszczenie zębów odbywa się w najdelikatniejszy z możliwych sposobów, a przy tym – najbardziej efektowny w działaniu.

Wszystko zamyka się w liczbach

Skuteczność zwykłej szczoteczki zależy od tego, ile ruchów manualnych jesteśmy w stanie wykonać. Elektryczna ułatwia to zadanie – wytwarza 8 tysięcy ruchów na minutę. Ranking wygrywa jednak szczoteczka soniczna, ponieważ wytwarza około 30 tysięcy ruchów na minutę! Dzięki temu usuwa kilkakrotnie więcej płytki nazębnej. Szczoteczka soniczna to sposób na:

  • skutecznie wyszczotkowane zęby,
  • redukcję przebarwień,
  • ograniczenie powstawania kamienia nazębnego,
  • długotrwale świeży oddech,
  • idealne dla osób noszących mosty lub aparat ortodontyczny.

Warto wybrać szczoteczkę soniczną. Jej cena zazwyczaj niewiele się różni od elektrycznej, ale skutecznością i jakością wygrywa z nią zdecydowanie. Włączając szczoteczkę soniczną do porannego i wieczornego mycia, nie tylko upraszczamy ten rytuał higieniczny, ale też nieprawdopodobnie poprawiamy zdrowie naszych zębów i dziąseł. 

Dodaj komentarz