Istota badań stomatologicznych

Wizyta u stomatologa nie kojarzy się nikomu bardzo dobrze, ale zdarza się, że nie mamy wyboru i musimy się na nią wybrać – czy tego chcemy czy nie. Przeróżne dolegliwości, które związane są z tą dziedziną medycyny potrafią być wyjątkowo bolesne i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego też na przestrzeni lat opracowano bardzo wiele badań i testów, które pozwalają na szybszą diagnozę i natychmiastowe zastosowanie leczenia, które likwiduje objawy i odczuwany dyskomfort.

Jednym z takich badań jest tomografia CBCT, czyli wyjątkowo szczegółowe badanie diagnostyczne, które stosowane jest w celu uzyskania jak najlepszego obrazu zęba i jego wnętrza. Wykorzystywana jest tutaj najnowsza technologia, dzięki której możliwe jest zauważenie już najmniejszych zmian, które dopiero zaczynają się rozwijać – co może być wyjątkowo przydatne w przypadku diagnozowania nowotworów oraz stanów zapalnych.

Kto powinien zdecydować się na tomograf?

Tomografia CBCT jest zalecana bezpośrednio przez stomatologa i głównie stosowana jest przed rozpoczęciem leczenia specjalistycznego. Najczęściej uzyskamy takie skierowanie w momencie, gdy musimy rozpocząć leczenie kanałowe. To badanie zapewnia lekarzowi najlepszy obraz sytuacji i pozwoli mu uzyskać informacje na temat przebiegu kanałów. Wykonuje się je nie tylko na początku, ale również w trakcie i po zakończeniu leczenia – w ten sposób można zaobserwować czy cały proces odbył się prawidłowo i nie doszło do żadnych komplikacji.

Ortodonta zaleci wykonanie tomografii, jeśli będzie podejrzewał zatrzymanie się zęba, który się nie wyrżnął – dzięki temu będzie mógł określić czy potrzebna jest interwencja oraz czy istnieje szansa na jego samodzielne wydostanie się z dziąsła. Dokładny obraz przyda się również w sytuacji, gdy planowane jest wstawienie implantu – zdjęcie z tomografu pozwala specjaliście ocenić, czy implant będzie w stanie uzyskać odpowiednią stabilizację.

Inne przykłady zastosowania tomografii CBCT

Co ciekawe, badanie to stosowane jest także w leczeniu chorób zatok, które charakteryzują się częstym nawracaniem. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne dla pacjenta – w szczególności, gdy nie może on uzyskać żadnej diagnozy. Tomografia może tutaj wykazać, że przyczyną są problemy stomatologiczne bądź laryngologiczne i dzięki temu umożliwić rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Tomografia CBCT może okazać się przydatna również w momencie urazu – uzyskany obraz pozwoli ocenić stopień urazu i jego ewentualne konsekwencje dla zdrowia pacjenta.

Dodaj komentarz