Jak dbać o higienę jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym?

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe, ale również proste zęby. Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu pozwala na korekcję wad zgryzu. Należy jednak pamiętać o potrzebie szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej w trakcie terapii. Czyszczenie aparatu ortodontycznego jest równie ważne jak mycie zębów. Prawidłowo dobrane akcesoria oraz odpowiednia technika mycia zębów ze stałym aparatem ortodontycznym pozwala na uzyskanie ładnego uzębienia.

Jak często myć zęby ze stałym aparatem ortodontycznym?

Stały aparat ortodontyczny utrzymywany jest w jamie ustnej przez dłuższy czas (nawet do 24 miesięcy). Wymaga to szczególnej troski o utrzymanie prawidłowej higieny. W celu uniknięcia szeregu problemów ze zdrowiem jamy ustnej (tj.: nieprzyjemnego zapachu z ust, rozwoju zmian próchniczych czy schorzeń dziąseł) zaleca się zwiększoną dbałość o jej czystość.

Czynności higieniczne powinny być przeprowadzane każdorazowo po spożyciu posiłku, co najmniej 3-4 razy dziennie. Pozwoli to na skuteczne usuwanie resztek pokarmu i ograniczy namnażanie się drobnoustrojów. Z powodu utrudnionego mycia zębów z aparatem stałym, zaleca się stosowanie płynów do higieny jamy ustnej lub naparów ziołowych (np.: z rumianku czy szałwii) w celu płukania ust pomiędzy posiłkami.

Więcej na temat pielęgnacji jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego dowiesz sie na https://www.sunstargum.com/pl/

Czym myć zęby ze stałym aparatem ortodontycznym?

Higiena jamy ustnej z aparatem stałym wymaga stosowania kilku dodatkowych akcesoriów higienicznych, poza standardową szczoteczką do mycia zębów. Należy właściwie dbać nie tylko o powierzchnię zębów, ale także o poszczególne elementy aparatu.

W tym celu poleca się używanie podstawowej szczoteczki do pielęgnacji zgryzu, ale również szczoteczki ortodontycznej o odpowiedniej główce w kształcie litery V. Standardowa szczoteczka do mycia zębów powinna posiadać miękkie włosie, co pozwoli uniknąć podrażnień dziąseł. Jednocześnie nie zniszczy delikatnych elementów stałego aparatu.

Szczoteczka do aparatu ortodontycznego, dzięki specyficznemu ułożeniu włosia, ułatwia mycie nie tylko metalowego łuku, ale także przestrzeni między drucikami aparatu. Taki produkt posiada też nieco dłuższą szyjkę, co ułatwia manewrowanie wewnątrz jamy ustnej oraz dotarcie do części aparatu zamontowanego na tylnych zębach. Warto zaopatrzyć się dodatkowo w szczoteczki do mycia przestrzeni międzyzębowych.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym?

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym stałym wymaga nieco większej uwagi niż standardowe dbanie o czystość uzębienia. Należy rozpocząć od usunięcia wszystkich ruchomych części aparatu i wyciągów, co ułatwi dostęp do łączeń. Zaleca się rozpoczęcie mycia od zębów trzonowych i kierowanie się ku zębom z przodu. 

Początkowo należy wyczyścić rurki i pierścienie aparatu, a następnie zamki metalowego łuku. Stosując szczoteczkę z włosiem w literę V, powinno się wykonywać ruchy wymiatające, co skutecznie czyści szczeliny między zębami a aparatem. Optymalny kąt przyłożenia szczoteczki to ok. 45°. Pośpiech nie jest tu wskazany. Każdemu zębowi i elementowi aparatu powinno się poświęcić nie mniej niż 10 sekund. 

Ważne, by higiena przy aparacie ortodontycznym obejmowała również przestrzenie szczelin międzyzębowych. Zęby, na których nie ma przytwierdzonych elementów aparatu ortodontycznego, myje się w ostatniej kolejności, zmieniając szczoteczkę na standardową.

Czy można nitkować zęby ze stałym aparatem ortodontycznym?

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest niezwykle ważne podczas leczenia ortodontycznego stałym aparatem. Nić dentystyczna jest doskonałym rozwiązaniem pozwalającym wyczyścić mosty oraz zagłębienia między łączeniami drucików aparatu. Przeciąga się ją w szczelinie, wykonując ruch w górę i w dół. Nitkowanie pozwala uniknąć sytuacji, w której pojawi się odczucie, że aparat ortodontyczny brzydko pachnie.

Jaką pastę do zębów stosować przy stałym aparacie ortodontycznym?

Stały aparat ortodontyczny jest mocowany do powierzchni zębów i utrzymywany w jamie ustnej przez dość długi czas. Tylko wówczas, dzięki sile wywieranej na zęby, jest możliwa korekta wady zgryzu i osiągnięcie optymalnego ułożenia zębów. 

Warto postawić na pastę o konsystencji żelu, który skutecznie dociera do wszystkich zakamarków aparatu i zagłębień w jamie ustnej. Pasta powinna usuwać płytkę nazębną i wzmacniać szkliwo. Cennym składnikiem jest witamina E, która wykazuje właściwości przeciwutleniające i poprawia kondycję dziąseł.

W okresie utrzymywania aparatu stałego na zębach odradza się stosowanie wybielających past do zębów. Zamki stałego aparatu ortodontycznego są przyklejane do powierzchni zęba, co powoduje, że środek wybielający nie dociera do tego fragmentu zęba. Unikając środków wybielających w tym okresie, eliminujemy ryzyko powstania przebarwień na zębach

Dodaj komentarz