Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

Problem nietrzymania moczu to dość częsta dolegliwość. Nie mówi się o niej zbyt wiele, ponieważ to dla wielu osób nadal temat wstydliwy. Warto jednak wiedzieć, jak rozpoznać nietrzymanie moczu, jakie są rodzaje tej dolegliwości i do jakiego lekarza się zgłosić, jeśli podejrzewamy ją u siebie. Dobrze też wiedzieć, jak radzić sobie z tą przypadłością i jak ją leczyć.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość polegająca na niezależnym od woli oddawaniu lub popuszczaniu moczu. Rozpoznaje się wysiłkowe nietrzymanie moczu, najczęściej spowodowane osłabieniem mięśni Kegla (mięśni dna miednicy), naglące nietrzymanie moczu, którego przyczyną zazwyczaj jest zapalenie pęcherza, oraz typ mieszany nietrzymania moczu (wysiłkowo-naglący).

Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać nietrzymanie moczu, mamy dla Ciebie kilka rad. Oczywiście chodzi bardziej o typ nietrzymania moczu, ponieważ pojawienie się samego problemu niekontrolowanego popuszczania czy oddawania moczu zauważysz na pewno. Przede wszystkim należy zaobserwować, w jakich sytuacjach dochodzi do mimowolnego oddawania lub popuszczania moczu. Jeśli dzieje się tak przy wysiłku fizycznym, podnoszeniu ciężkich przedmiotów, kichaniu, śmianiu się czy kasłaniu – to z dużym prawdopodobieństwem wysiłkowa postać nietrzymania moczu.

Gdy do mimowolnego oddawania moczu dochodzi na skutek silnego parcia na pęcherz, mamy do czynienia z naglącym nietrzymaniem moczu. Jeśli nie masz pewności, czy w Twoim przypadku nie jest to postać mieszana nietrzymania moczu, podstawą także jest obserwacja. Dobrze jest też określić, kiedy problem pojawia się najczęściej lub nasila – czy po zjedzeniu niektórych potraw, w nocy, czy w ciągu dnia? Wszystkie te kwestie należy przekazać lekarzowi – może to być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista urolog. Na podstawie tych informacji oraz dodatkowych badań dobierze on odpowiednią metodę leczenia.

Nietrzymanie moczu – metody leczenia i co zrobić, by żyć normalnie?

Nietrzymanie moczu, nawet w ciężkiej postaci, można leczyć. Zależnie od przyczyny problemu oraz od stopnia jego nasilenia stosuje się leczenie farmakologiczne, operacyjne lub polegające na ćwiczeniu mięśni Kegla oraz treningu kontynencji.

Leczenie operacyjne polega na laserowej stymulacji mięśni Kegla, nie jest więc to operacja wymagająca długiej rekonwalescencji, a jej efekty widoczne są właściwie od razu. Warto zapytać o taką możliwość lekarza.

Trening mięśni Kegla jest pomocny przy lekkim i średnim topniu nietrzymania moczu. Można też stosować go profilaktycznie. Trening kontynencji (umiejętności utrzymania moczu) ma na celu zmniejszenie wrażliwości (reaktywności) pęcherza.

Oprócz tego warto stosować środki higieniczne TENA przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu. Są to, zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości, wkładki, podpaski, bielizna chłonna, pampersy oraz pieluchy dla dorosłych. Można stosować je zarówno na dzień, jak i na noc. Znacznie zwiększa to codzienny komfort życia.

Dodaj komentarz