Kolagen na stawy – jak działa?

Kolagen to białko, które jest ważnym składnikiem tkanki łącznej, w tym stawów, ścięgien oraz skóry. Przyjmowanie kolagenu w odpowiedniej formie może mieć pozytywny wpływ na stawy, także u osób, które intensywnie trenują.

Suplementy diety z kolagenem dostarczają substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania stawów. Badania naukowe potwierdzają, że ich stosowanie przynosi bardzo dobre rezultaty między innymi w przypadku osób, cierpiących na zapalenie stawów i osteoporozę. Warto również pamiętać, że osoby, które intensywnie ćwiczą, narażają swoje stawy na szczególnie duże obciążenie, co może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Równie w takiej sytuacji pomocne będzie stosownie odpowiednich preparatów zawierających duże ilości łatwo przyswajalnego kolagenu.

Kolagen na stawy – zalety stosowania

Przyjmowanie kolagenu przez sportowców ma szereg zalet i korzystnie wpływa na kondycję ich stawów. Oznacza to:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • ograniczenie rozwoju stanów zapalnych,
  • zmniejszenie ryzyka powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Przeprowadzone testy dotyczyły stosowania hydrolizowanego kolagenu i wykazały jego pozytywne działanie. Jak widać używanie tego suplementu ma sens, zwłaszcza w przypadku osób, które uprawiają sporty szczególnie obciążające stawy.

Jaki kolagen na stawy wybrać?

Dobry suplement powinien charakteryzować się przede wszystkim wysoką przyswajalnością, w przeciwnym wypadku organizm nie będzie w stanie wykorzystać zawartych w nim substancji. W przypadku kolagenu zaleca się stosowanie jego hydrolizowanej formy, która wyróżnia się bardzo dużą bio-przyswajalnością. Substancje dodawane do suplementów, które będą dodatkowo wspomagać kondycję stawów to:

Jaki kolagen kupić?

Na rynku dostępny jest ogromny wybór różnych suplementów z kolagenem. Możemy zainwestować w suplementy w postaci tabletek do łykania lub w formie sypkiej, która po odpowiednim przygotowaniu nadaje się do picia. Te drugie są łatwiejsze do stosowania. Warto pamiętać, że aby stosowanie takich preparatów przyniosło efekty, trzeba przyjmować dosyć duże dawki kolagenu. To sprawia, że proszek do picia jest wygodniejszy od kapsułek.

Trzeba brać pod uwagę, że stosowanie kolagenu na stawy przyniesie rezultaty jedynie pod warunkiem regularnego zażywania dobrej jakości preparatów. Podobnie jak w przypadku innych suplementów, kluczowe znaczenie ma systematyczność. Warto także zadbać o prawidłową dietę i odpowiedni odpoczynek po treningach.

Dodaj komentarz