Ortodoncja – czy kryje się za nią coś więcej niż proste zęby?

Statystyki mówią o tym, że nawet 80% populacji europejskiej posiada wadę zgryzu. Wiąże się z tym wiele czynników. Coraz więcej mówi się o tym, że sposób oddychania jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju szczęki, a więc oddychanie przez usta to jedna z głównych przyczyn powstawania wad zgryzu. Prawidłowe oddychanie to takie, które odbywa się przez nos. 

Przyczyny powstawania wad zgryzu są bardzo zróżnicowane i zdecydowanie są to wady nabyte. 

 

Ortodoncja pokazuje nam, że na wady zgryzu wpływa wiele niekorzystnych czynników. Wymienić tu można w szczególności: zbyt wczesna utrata zębów mlecznych, złe nawyki żywnościowe oraz niektóre zaburzenia laryngologiczne. 

 

Pacjenci, którzy zgłaszają się na leczenie ortodontyczne, kierują się przede wszystkim względami estetycznymi. Dużo mniejszy odsetek osób zmaga się z uporczywymi, wręcz utrudniającymi życie wadami. Proste i piękne zęby stają się jednym z naszych największych atutów, które wpływają na naszą samoocenę . Dlatego ortodoncja staje się coraz bardziej popularna też wśród osób w średnim wieku. Inwestycja w proste zęby dla wielu osób jest tak ważna jak inwestycja we własne wykształcenie. Nic w tym dziwnego, ponieważ wygląd a zwłaszcza piękny, zdrowy uśmiech są bardzo często brane pod uwagę podczas zatrudniania specjalistów. Z tego powodu wiele osób bardzo wysoko ceni sobie dbanie o swój uśmiech.

 

Jednak proste zęby to nie tylko piękny uśmiech, to też lepszy stan zdrowia oraz zdrowsze zęby. Proste zęby zdecydowanie łatwiej się czyści, co utrudnia powstawanie próchnicy. 

Prosty zgryz to również prawidłowo działający narząd żucia. Podczas leczenia ortodontycznego, lekarz kieruje się przede wszystkim poprawą funkcji narządu żucia. Efekt estetyczny leczenia ortodontycznego to pewnego rodzaju skutek uboczny pełnego leczenia.

 

Ortodoncja z Wrocławia to sprawdzony sposób na pozbycie się wady zgryzu. Do naszego gabinetu zazwyczaj zgłaszają się osoby, którym towarzyszy krzywy zgryz. Nasi lekarze dokonują skrupulatnej analizy oraz ustalają plan leczenia. Każde leczenie dostosowane jest bezpośrednio do pacjenta i towarzyszących mu schorzeń. Problemy, które najczęściej występują u pacjentów, ocenić można w oparciu o analizę twarzy i zgryzu w stosunku do trzech podstawowych płaszczyzn przestrzennych: płaszczyzny poprzecznej, płaszczyzny przednio-tylnej, płaszczyzny pionowej. 

Nasi pacjenci często pytają nas czy ortodoncja z Wrocławia jest droga. Ciężko odpowiedzieć na to jednoznacznie. Wszystko zależy od indywidualnych warunków, które występują u pacjenta. Mamy na myśli: wiek, rodzaj wady zgryzu, powikłania, higieny jamy ustnej, a nawet motywacji do leczenia. Najważniejsze w tej usłudze jest właściwe podejście do pacjenta, odpowiednie przygotowanie doświadczenie oraz wykształcenie. Posiadanie wszystkim tych elementów przekłada się na skuteczne leczenie ortodontyczne.

Nasz artykuł z pewnością rozwikłał Państwa wątpliwości na temat tego, czy ortodoncja to tylko proste zęby. Jak Państwo widzicie, za prostymi zębami stoi dużo więcej. Zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu.

 

Dodaj komentarz