Przyczyny i objawy zapalenia wyrostka robaczkowego oraz leczenie operacyjne

Największym problemem związanym z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego jest fakt, że schorzenie to pojawia się nagle, więc jego rozpoczęcie jest trudne do przewidzenia. W przypadku bólu brzucha trwającego przez czas dłuższy niż 4 godziny, należy zgłosić się do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia. Jest to silny ból, który nie chce ustąpić. Przyczyny i objawy zapalenia wyrostka są zróżnicowane, a leczenie polega na przeprowadzeniu operacji.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może przytrafić się każdemu, niezależnie od wieku. Najbardziej narażone na ten problem są dzieci oraz osoby dorosłe w wieku od 10 do 30 lat. Jeśli mamy do czynienia z atakiem zapalenia wyrostka robaczkowego, w jego wyniku może nastąpić sklejenie się pętli jelit z jelitem ślepym. Mogą również powstawać groźne ropnie. Ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego nie należy lekceważyć. Musi zostać zapewniona odpowiednia pomoc lekarza chirurga, ponieważ bez operacji zapalenie przeniesie się do otrzewnej, co jest już groźne dla ludzkiego życia.

Przyczyny, rodzaje i objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Według lekarzy i fachowców z dziedziny medycyny, osoby dostarczające swoim organizmom zbyt małą ilość błonnika są bardziej podatne na zapalenie wyrostka. Warto też dodać, że wyrostek robaczkowy jest bardziej podatny na zapalenie po infekcji przewodu pokarmowego spowodowanej przez wirusy lub bakterie. Oprócz tego może on zostać zatkany zawartością jelita czy też uciśnięty od zewnątrz przez tkanki, które mogły powstać w wyniku innej operacji.

Istnieją cztery rodzaje zapalenia wyrostka robaczkowego:

ostre zapalenie proste,

– zapalenie ropowicze,

– zapalenie zgorzelinowe,

perforacja wyrostka.

Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego może po pewnym czasie przejść do stanu ostrego wymagającego interwencji chirurga. W przypadku przewlekłego zapalenia, osoba chora będzie czuć ból brzucha. Pojawią się problemy z oddawaniem stolca, złe samopoczucie, itp. Głównym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból brzucha w okolicy pępka, który po pewnym czasie zwiększa się i koncentruje po prawej stronie przy biodrze. Ból ten łagodnieje, gdy osoba chora ma podkurczone nogi i leży na lewym boku. Do tego objawami są nudności, wymioty, biegunka, wysoka temperatura i podwyższone tętno.

Wyrostek robaczkowy – sposoby leczenia zapalenia

W przypadku pojawienia się powyższych objawów, należy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie, które potwierdzi lub wykluczy zapalenie wyrostka. Jedyną metodą leczenia tego schorzenia jest operacja. Zwykle zaczyna się ona od laparoskopii, ale często niezbędne jest otwarcie powłok brzusznych, po czym wyrostek jest usuwany.

Dodaj komentarz