Jak rozpoznać pierwsze sygnały pogarszania się wzroku? Gdzie szukać pomocy?

Stopniowa utrata ostrości wzroku może być wywołana uwarunkowaniami genetycznymi, nieodpowiednią higieną oczu lub postępującym wiekiem. Najczęściej zanik wzorku objawia się mrużeniem oczu, rozmazanym obrazem, większą trudnością odczytania napisów z bliskiej i dalekiej odległości. Mając dość często takie symptomy powinniśmy wybrać się do okulisty w celu zbadania naszych oczu.

Krótkowzroczność

Wada wzroku, która polega na zmniejszeniu ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości. Dzieje się tak, ponieważ w chorym oku promienie światła skupiają się przed siatkówką, natomiast w zdrowym skupione są na siatkówce. Osoby mające krótkowzroczność widzą rozmazany obraz z daleka, często mrużą oczy w celu wyostrzenia obrazu. Choroba może objawiać się również bólami głowy oraz trudnością dłuższego czytania książek.

Dalekowzroczność

Przeciwnie do krótkowzroczności cierpią na nią osoby mające problem z dobrym widzeniem obiektów znajdujących się w małej odległości od oczu. Choroba wywołana jest przez skupienie promieni światła za siatkówką. Osoby dalekowzroczne często mrużą oczy, aby lepiej dostrzec przedmioty, a także borykają się bólami głowy. Dodatkowo choroba może być przyczyną zawrotów głowy, pieczenia oka oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości w okolicach oczu.

Astygmatyzm

Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi rozmazany i zniekształcony obraz. Takie nieprawidłowości są efektem zmienionego kształtu soczewki lub rogówki. Odchylenia w kształcie powodują, że poszczególne płaszczyzny widzenia są identyfikowane z różną ostrością. Choroba powoduje przemęczenie wzroku i towarzyszą jej bóle głowy.

Pomoc w zakresie leczenia wzroku – Centrum Dobrego Widzenia

Regularne badanie wzroku jest bardzo ważne, pozwala na wczesne wykrycie chorób oczu i przerwanie postępujących negatywnych zmian. Lekkie pogorszenie wzroku lub jego wady można stwierdzić podczas jednej wizyty lekarskiej.

Osoby, które zauważyły pierwsze oznaki pogarszania się wzroku powinny udać się na badania do okulisty. Okazać się może, że cierpią na jakąś wadę wzorku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm) lub mają inne dolegliwości.

Jednym z najlepszych gabinetów przeprowadzających badania i leczenie oczu jest Centrum Dobrego Widzenia z Lublina. Zajmuje się korygowaniem poprawy jakości widzenia, a zabiegi gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Centrum Dobrego Widzenia swoim klientom oferuje terapię wzrokową, czyli cały cykl ćwiczeń mających na celu rehabilitacje i rozwój procesu widzenia. Oprócz tego w gabinecie można wykonać przeróżne badania wzroku:

  • okulistyczne (leczenie chorób oczu)
  • optometryczne (badanie wady refrakcyjnej oczy i zaburzeń procesu widzenia)
  • diagnostyczne (pozostałe badania wykonywane za ultra-nowoczesnych urządzeniach diagnostycznych)
  • przesiewowe (polegają na sprawdzeniu funkcjonowania podstawowych części układu wzrokowego)

Skorzystać można również z aplikacji soczewek kontaktowych, polega ona na doborze odpowiednich dla oczu soczewek oraz szkolenia z właściwego użytkowania szkieł kontaktowych.

Dodaj komentarz