Witamina C dostarczana dożylnie należy do metod leczenia nazywanych witaminoterapiami. Witaminoterapia polega na dostarczeniu i odpowiedniemu stosowaniu witamin. Największe braki witamin widoczne są w krajach rozwijających się oraz w grupach ryzyka (osoby w ciążki, alkoholicy, niemowlęta i osoby starsze).
Witaminoterapie polegają na podaniu dużej dawki witamin i są stosowane w celu ogólnej poprawy zdrowia. Podawanie witaminy C dożylnie jest bardzo ważnym uzupełnieniem leczenia kompleksowego, które znacząco wspiera system immunologiczny.
Witamina C i jej zalety
Witamina C to jedna z najpotrzebniejszych witamin w życiu ludzkim. Organizm ludzki nie potrafi sam wytworzyć witaminy C i musi pobierać ją ze środowiska zewnętrznego. Według Światowej Organizacji Zdrowia przeciętny człowiek ważący około 75 kilogramów potrzebuje spożyć od 45 do 90 mg witaminy C na dobę.
Do tej pory nie odnotowano praktycznie żadnych skutków ubocznych pochodzących z przyjmowania witaminy C. Jedynym efektem, który powstaje w wyniku przyjęcia zbyt dużej dawki witaminy C jest pojawienie się biegunki lub wzdęć.
Korzyści pochodzące z dożylnego przyjmowania witaminy C
Witamina C jako pierwszy raz została doceniona przez Linusa Paulinga oraz Alberta Szent-György. Opublikowali oni pracę, w której opisali doświadczenie przeprowadzone na stu pacjentach z chorobą nowotworową, którzy przyjmowali codziennie 10 mg witaminy C. Efektem końcowym pracy był wynik wydłużenia życia pacjentów przyjmujących witaminę C o 10 miesięcy w stosunku do pacjentów, którym nie dostarczano witaminy.
Polecana częstotliwość witaminy C przy różnych schorzeniach:
- przeziębienie -30-40 g/dobę w 6-10 dawkach
- reumatoidalne zapalenie stawów 15-100 g/dobę w 4-15 dawkach
Dożylnie dostarczanie witaminy C w witaminoterapii zawiera askorbinian sodu, który jest lepiej tolerowany w dużych dawkach. Według wielu lekarzy witamina C podawana dożylnie w dużych dawkach jest znacznie bezpieczniejsza niż inne konwencjonalne leki.
Długoterminowe przyjmowanie witaminy C znacząco:
- zmniejsza ryzyko zachorowań na raka
- zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia
- zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
- zmniejsza ryzyko zaćmy
- powoduje wzrost frakcji HDL cholesterolu
- zmniejsza frakcje LDL cholesterolu
- obniża ciśnienie krwi
Witamina C i choroby nowotworowe
Witamina C wykorzystywana jest jako uzupełnienie leczenia onkologicznego. Dożylna terapia witaminą C jest łączona z innymi metodami leczenia raka (np. chemioterapią).Pacjenci dożylnie otrzymujący witaminę C czują znaczącą redukcję bólu oraz poprawę komfortu życia. Dodatkowo witamina C pobudza układ immunologiczny pacjentów i zwiększa możliwości walki z chorobą.