Jak przekonać dziecko do aparatu ortodontycznego?

Każdy rodzic ma świadomość tego, że namówienie dziecka na wizytę u jakiegokolwiek lekarza to prawdziwy problem. Młody człowiek nie chce narażać się na możliwy ból i nie ufa specjaliście – nie ma w tym nic nadzwyczajnego, tym bardziej, że wielu dorosłych również ma przeróżne obawy przed wizytą u ortodonty. To jednak na rodzicu spoczywa obowiązek zapisania dziecka na taką wizytę i zadbania o jego zgryz jak najwcześniej – trzeba więc opracować metodę, która go uspokoi i pozwoli ortodoncie wykonywać swoją pracę.

Na początek warto na pewno spróbować na spokojnie wytłumaczyć dziecko powody wizyty i to, że jest ona organizowana dla jego własnego dobra. Tego typu rozwiązanie może się jednak nie sprawdzić – szczególnie jeżeli dziecko jest jeszcze małe i nie wszystko rozumie. Wie ono tylko, że nie chce, aby ktokolwiek dotykał jego uzębienia i nie trafiają do niego żadne argumenty.

Co jeszcze można zrobić?

Na pewno bardzo istotne jest dobranie takiego gabinetu, który od dłuższego czasu specjalizuje się w leczeniu dzieci i ma do nich odpowiednie podejście. Ortodonta musi więc być wyjątkowo delikatny i próbować zainteresować dziecko czym innym – podarowaną zabawką, naklejką czy ciekawą rozmową. Takie niewielkie gesty mogą spowodować, że strach minie i maluch zaufa lekarzowi o wiele szybciej. Ważna będzie oczywiście także ciągła obecność rodzica, która zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Powinno ono zobaczyć, że mama czy tata również ufają danemu specjaliście – więc nie ma czego się bać.

Starszemu dziecku można opisać dokładnie w jaki sposób będzie przebiegało leczenie – być może aparat wyda mu się ciekawą ozdobą i wcale nie będzie ono miało obiekcji co do jego założenia. A zdarza się również, że ma ono świadomość swojej wady zgryzu i samo chce się jej pozbyć – taka sytuacja może nastąpić w momencie, gdy wada jest bardzo widoczna lub utrudnia w znacznym stopniu np. przeżuwanie. Nadzieja na pozbycie się tego problemu okaże się większa niż strach związany z wizytą w gabinecie ortodonty.

Dlaczego wizyta jest tak ważna?

Pomimo dużej niechęci dziecka do rozpoczęcia leczenia – to ten okres jest właśnie najlepszym momentem na takie działania. W sytuacji, gdy dentysta zdecyduje, że dziecko jest już na tyle rozwinięte, że można założyć aparat – powinno się zastosować do jego zaleceń. Prawdą jest to, że osoba dorosła raczej niechętnie podejmuje się leczenia przy pomocy wspomnianego aparatu – uznajemy, że założenie go będzie już zbyt krępujące. Dlatego właśnie lepiej poradzić sobie z tym w młodym wieku. Gdzie się udać z dzieckiem? Polecamy gabinet dentystyczny Dorodent w Warszawie, gdzie mają bardzo dobre podejście do dzieci.

Dodaj komentarz