Jak pozbyć się wady zgryzu?

Perspektywa noszenia na zębach drutów przez okres dwóch lat z całą pewnością nie napawa optymizmem. Tyle średnio trwa leczenie ortodontyczne, które może być oczywiście krótsze lub dłuższe. Jest to już kwestia indywidualna, ale w każdym przypadku można liczyć na pozbycie się problemu nieestetycznej wady zgryzu. Czasem nie możemy nawet się dobrze wysłowić ani uśmiechnąć bez poczucia wstydu, mając tak zwane krzywe zęby. Każdy chciałby mieć piękne i zdrowe uzębienie, ale nie wszyscy decydują się na leczenie ortodontyczne. Obecnie mamy wiele możliwości, a nowoczesny aparat stały może być niemalże niewidoczny. Coraz większą popularnością cieszą się przezroczyste nakładki, które można w każdej chwili ściągnąć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na drodze do pięknego i zdrowego uśmiechu

Decydując się na wyleczenie swojej wady zgryzu, trzeba liczyć się z tym, że leczenie ortodontyczne może potrwać co najmniej dwa lata. Wymaga to wprowadzenia do swojego dotychczasowego życia pewnych zmian związanych przede wszystkim ze sposobem odżywiania się i higieną jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne może nawet przedłużyć się do trzech lat, w zależności od naszej wady zgryzu i postępów. Niektóre zęby mają tendencję do powolnego przesuwania się, aby znalazły się na właściwym dla nich miejscu. Warto wiedzieć, że nie można założyć aparatu z marszu, ale wymaga to odpowiednich przygotowań, trzeba wykonać różne badania, wyciski zębów. W pierwszej kolejności należy jednak wyleczyć wszystkie zęby, oczyścić je z kamienia i osadu. W jamie ustnej nie może być żadnego aktywnego stanu zapalnego ani zęba wymagającego ekstrakcji.

Czy wiesz, na czym polega leczenie ortodontyczne?

Na pierwszej wizycie ortodonta musi zapoznać się z wadą zgryzu pacjenta, potem omawia z nim dostępne metody leczenia. Niezbędny jest szczegółowy wywiad lekarski, dotyczący stanu zdrowia, schorzeń, trybu życia, nawyków. Najlepiej zabrać ze sobą swoją całą dokumentację medyczną, zdjęcia RTG. Do pełnej diagnozy niezbędny okazuje się być gipsowy model zębów pacjenta, czyli pobranie wycisków uzębienia. Na podstawie modelu dokonuje się pomiarów szerokości zębów i łuków zębowych, analizuje się położenie żuchwy i szczęki względem siebie. Te wszystkie informacje służą precyzyjnemu zaplanowaniu całego leczenia ortodontycznego. Na taki krok w swoim życiu można zdecydować się w niemalże każdym wieku.

Każdego z pewnością interesuje sam proces montowania aparatu dentystycznego. W przypadku modelu ruchomego polega to po prostu na jego zakładaniu i zdejmowaniu. Aparat stały wymaga już konkretnego przygotowania. Zęby muszą zostać dokładnie oczyszczone, szkliwo wytrawione. Potem można przykleić do nich zamki ortodontyczne specjalnym klejem. Oczywiście każdy zamek ma swoje konkretne miejsce, wczesnej ustalone przez ortodontę. Klej musi zostać utwardzony lampą polimeryzacyjną, potem przechodzi się do włożenia w zamki drutu, czyli łuku leczniczego. Łączy się go z zamkami przy pomocy ligatur metalowych. Na koniec powierzchnię zębów wraz z aparatem pokrywa są lakierem zawierającym fluor, co ma przeciwdziałać rozwojowi próchnicy. Cały proces leczenia ortodontycznego musi być na bieżąco kontrolowany. Wymaga to wizyt u ortodonty co kilka tygodni. Finalnie zdejmuje się aparat stały i zakłada retencyjny, aby utrwalić osiągnięte efekty leczenia.

Dodaj komentarz