Ile mięśni ma człowiek?

W organizmie człowieka występuje wiele rodzajów mięśni, znane są także ich podziały. Wyróżnić możemy między innymi mięśnie gładkie, prążkowane czy szkieletowe. Mięśnie szkieletowe są zbudowane ze ścięgien oraz brzuśca. Brzusiec jest zbiorowiskiem włókien mięśniowych zabarwionych na czerwono przez znajdujący się w nich barwnik nazywany mioglobiną. Pewne mięśnie, między innymi mięsień dwugłowy ramienia, posiadają aż 2 brzuśce. Mięśnie gładkie odznaczają się prostą budową i to dzięki nim możliwe są ruchy bezwiedne takie jak ruchy robaczkowe jelit. Nieco bardziej złożoną budową charakteryzują się mięśnie poprzecznie prążkowane. Mięśnie posiadają także pewne dodatki pomagające im w prawidłowym funkcjonowaniu, jak na przykład powięzie, które osłania z zewnątrz wszystkie mięśnie i ich całe grupy.

Ile mięśni ma człowiek?

Trudno jest dokładnie określić to ile mięśni ma człowiek, jednakże szacuje się, iż jest ich około 640 i stanowią od 30 do 50 procent masy ciała. Mięśnie umożliwiają ruch organizmu, a także odpowiadają za przesuwanie treści pokarmowej w jelitach, regulację ciśnienia krwi i wydawanie artykułowanych dźwięków. Analizator składu ciała umożliwia uzyskanie informacji o ilości tkanki mięśniowej w organizmie. Do tego badania wykorzystuje się wysoko precyzyjne urządzenia takie jak InBody120 czy InBody770. Uzyskane wyniki okażą się nieocenione, zwłaszcza dla osób w trakcie diety redukcyjnej. Dzięki analizie składu ciała, pacjent może na bieżąco kontrolować cały proces odchudzania i w razie potrzeby wprowadzać zmiany.

Podział mięśni w układzie mięśniowym człowieka

Wyróżniamy podział mięśni ze względu na:

  • położenie w organizmie- wymieniamy mięśnie tułowia oraz brzucha, mięśnie głowy, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie kończyny dolnej oraz górnej, mięśnie grzbietu.
  • wykonywaną funkcje- wyróżniamy na przykład mięśnie antagonistyczne- czyli zginacze i prostowniki, które są przywodzicielami i odwodzicielami. Znane są także mięśnie synergistyczne, czyli między innymi mięśnie tułowia oraz mięśnie żebrowe.
  • rodzaj przyczepu- do tego podziału zaliczamy mięśnie dwugłowe, mięśnie trójgłowe, mięśnie czworogłowe, mięśnie pięciogłowe.
  • ich budowę- w tym podziale znajdują się między innymi mięśnie płaskie (czyli między innymi mięśnie brzucha), okrężne (mięśnie wokół ust oczu i mięśnie odbytu), mięsień jednobrzuścowy wrzecionowaty (mięśnie pośladków), mięśnie dwugłowe (mięsień prostownik ramienia i biceps), mięśnie szerokie (mięśnie klatki piersiowej oraz mięsień wyścielające ściany brzucha), mięśnie krótkie (mięśnie wokół kręgosłupa), mięśnie długie (mięśnie kończyn dolnych oraz górnych).

Jakie funkcje w organizmie pełni układ mięśniowy człowieka?

Funkcje, jakie pełnią mięśnie, uzależnione są od ich rodzaju. Zadaniem mięśnie gładkich są ruchy mimowolne, czyli bezwiedne. Nalezą do nich między innymi skurcze jelit oraz żołądka, a także rozszerzanie źrenic. Dzięki mięśniom poprzecznie prążkowanym człowiek ma możliwość poruszać się. Pewne z nich są odpowiedzialne za rytmiczne skurcze serca oraz pompowanie krwi do niego. Oddychanie zawdzięczamy natomiast przeponie i mięśniom międzyżebrowym. Mięsień macicy pracuje natomiast w trakcie porodu.

Najczęściej spotykane dolegliwości związane z układem mięśniowym

Układ mięśniowy jest narażony na liczne urazy, zwłaszcza po intensywnej aktywności fizycznej, po której pojawiają się zakwasy. Zakwasy są tak zwanym potreningowym bólem mięśni, występującego do 5 dni po treningu. Do poważniejszych urazów zalicza się zerwanie ścięgna lub jego naderwanie, a także zerwanie lub naderwanie mięśnia. W przypadku naderwania mięśnia lub jego zerwania, osoba będzie zmagać się z bardzo silnym bólem, nie będzie mogła także poruszać kończyną. Przy takim rodzaju urazu konieczne jest unieruchomienie kończyny, czasem niezbędne jest leczenie operacyjne. Kolejną częstą dolegliwością jest kurcze oraz drżenie mięśni. Przyczyną takiego stanu jest najczęściej niedobór witamin z grupy B albo przemęczenie organizmu. Drżenie mięśni występuje także przy hipoglikemii. Długie siedzenie w niezbyt wygodnej pozycji także może być powodem występowania drętwienia rąk i nóg, w którego trakcie osoba może odczuwać także ból mięśni. Często występującą dolegliwością ze strony układu sercowego są bóle mięśni oraz ścięgien, które utrzymują kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Dobrym sposobem na uporczywe bóle są zwykłe ćwiczenia fizyczne, dzięki którym możemy wzmocnić i usprawnić działanie mięśni. Brak ćwiczeń może prowadzić do trwałych wad postawy i kolejnych uciążliwości związanych z kręgosłupem.

Dodaj komentarz