Przewodnik po gabinecie dentystycznym

Wygląd narzędzi dentystycznych i dźwięki przez nie wydawane mogą być wręcz przerażające. Kiedy wchodzimy do gabinetu dentystycznego, warkot wiertła lub ostry hak urządzenia, którego nawet nie potrafimy nazwać, może zmrozić krew. Może to nawet powodować, że niektórzy z nas obawiają się dentysty, przez co wizyty u nich stają się bardzo niekomfortowe. Istnieją jednak sposoby na zaradzenie tej sytuacji. Wiedząc, co robi każde narzędzie, możemy być mniej niespokojni za każdym razem, gdy siadamy na unit stomatologiczny. Oto krótki przewodnik, który pomoże poznać podstawowe narzędzia stomatologiczne i uspokoić nerwy.

Lusterko do ust

Jest to prawdopodobnie najmniej przerażający ze wszystkich instrumentów dentystycznych, ale mimo to jest ważny. Lusterko do ust to małe lusterko przymocowane do metalowego drążka. Cel tego instrumentu jest dwojaki. Po pierwsze, pozwala dentystom zobaczyć miejsca w jamie ustnej, które są trudno dostępny. Ułatwia to znalezienie próchnicy zębów lub innych potencjalnych problemów w jamie ustnej, które w przeciwnym razie nie zostałyby wykryte. Po drugie, daje dentystom łatwy sposób na poruszanie językiem lub pchnięcie wewnętrznej strony policzka bez konieczności robienia tego rękami.

Sonda diagnostyczna

Sonda diagnostyczna jest jednym z bardziej przerażających narzędzi stomatologicznych, ale jest korzystna w wykrywaniu oznak ubytków lub chorób przyzębia. Ten instrument ma długą rękojeść z ostrym haczykiem na końcu. Służy przede wszystkim do odkrywania kieszeni między zębami, a także zdrapywania kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Jeśli ząb ma widoczną jamę, dentysta może również użyć ostrej końcówki do zbadania. Może wyglądać na przyrząd średniowieczny, ale jest niezbędnym narzędziem w stomatologii prewencyjnej i jest niemal tak podstawowy jak unit stomatologiczny.

Skaler

Podczas gdy sonda skutecznie usuwa małe obszary płytki nazębnej i kamienia nazębnego, skalery są bardziej przydatne w usuwaniu większych nagromadzeń. Większość pacjentów wymagających skalowania ma większe problemy z chorobą przyzębia, ale właściwie każdy doświadcza jakiejś postaci nagromadzenia płytki nazębnej. Kiedy jemy lub pijemy, drobne cząsteczki, takie jak cukry i kwasy, przyklejają się do zębów i przyciągają bakterie. Te szkodliwe bakterie ostatecznie powodują próchnicę. Podczas gdy szczotkowanie i nitkowanie pomagają usunąć większość tej płytki, czasami konieczny jest dodatkowy zabieg wykonany na unicie dentystycznym. Skaler zdrapuje nadmiar płytki nazębnej i choć niekoniecznie jest przyjemny w działaniu, to zapobiega utracie zębów.

Dodaj komentarz