Jak dbać o zęby i dlaczego warto to robić?

Piękny, biały uśmiech dodaje pewności siebie i sprawia, że częściej się uśmiechamy. Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dbając o nie, dbamy także cały organizm oraz lepsze samopoczucie.

Kontrole u stomatologa

Wielu osobom wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z bólem, dyskomfortem i ogólnie z czymś strasznym. Takie osoby z powodu strachu nie chodzą do dentysty, czego często efektem jest zaawansowana próchnica i konieczność usunięcia zęba. Aby uniknąć takich sytuacji należy regularnie odwiedzać stomatologa i robić kontrolny przegląd. Jest wtedy możliwe wyleczenie zęba już w początkowej fazie próchnicy i zahamowanie jej dalszego rozwoju. Stomatolog dzięki regularnym wizytom będzie mógł szybko odkryć nawet najmniejsze ubytki. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, takim jak leczenie kanałowe, możliwe jest uratowanie zębów, którym jeszcze niedawno groziłoby usunięcie.

Próchnica

Obecnie bardzo duża część naszego społeczeństwa ma problemy z próchnicą. Zniszczone zęby można zauważyć u wielu przedszkolaków. Niestety, niektórzy uważają, że mlecznych zębów „nie opłaca” się leczyć, ponieważ i tak zaraz wypadną. Jest to ogromny błąd i nieprawidłowe przekonanie. Próchnica jest chorobą bakteryjną. Jak wiadomo, bakterią można się łatwo zarazić. Może także rozprzestrzenić się na pozostałe zęby oraz być powodem powstania chorób układu krwionośnego, kostnego czy mięśniowego.

Codzienna higiena jamy ustnej

Niezwykle ważne jest wyrobienie w dzieciach nawyku dbania o zęby. Już od najmłodszych lat powinniśmy dbać o ich ząbki, aby były zdrowe oraz żeby dzieciom weszło w nawyk codzienne mycie zębów. Każdy powinien minimum dwa razy dziennie myć zęby. Wskazane jest także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej (są również płyny dla dzieci już od 6 roku życia) oraz używanie nici dentystycznych. Myjąc zęby, warto pamiętać także o umyciu języka, gdyż na nim także mogą przebywać baterie. W profilaktyce próchnicy istotną rolę odgrywa również dieta. Spożywanie słodyczy (ogólnie cukrów) i niezdrowe odżywanie sprzyja powstaniu próchnicy. Aby jej zapobiec należy zdrowo się odżywiać, dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym przede wszystkim wapnia, wit. A, C oraz D3.

 

Dodaj komentarz