Wybielanie zębów – sposób na piękny uśmiech

Zdrowy, piękny i biały uśmiech jest bez wątpienia naszą wizytówką. Dbanie o dobry stan uzębienia powinien być naszą codzienną rutyną. Jednak nawet wtedy, gdy dentystę odwiedzamy regularnie i dbamy o higienę jamy ustnej, z czasem na zębach pojawiają się przebarwienia. Jak sobie z nimi radzić? W jaki sposób wybielać zęby?

Dlaczego zęby tracą swój naturalny, ładny kolor?

Zewnętrzną strukturę zęba tworzy szkliwo. Jest ono najtwardszym i najbardziej trwałym elementem zęba. Chroni ono przed ścieraniem, urazami, a także zabezpiecza przed działaniem bakterii. Z czasem jednak staje się ono coraz cieńsze, a czynnikom środowiskom łatwiej jest przez nie przenikać. Co więcej, przez delikatniejszą warstwę szkliwa zaczyna przebijać zębina, która jest już koloru żółtego. W wyniku codziennego kontaktu z czynnikami niszczącymi szkliwo powstają w nim mikropęknięcia. W nich zauważyć możemy zmiany barwnikowe oraz odkładające się osady.

Istnieją dwa rodzaje przebarwień występujących na zębach:

  • zewnętrzne – powstające w wyniku odkładania się osadów i przebarwień,
  • wewnętrzne – powstające w wyniku urazów i działania leków.

W zależności od rodzaju przebarwień lekarz stomatolog dobiera odpowiednią metodę radzenia sobie ze zmianą koloru zębów. W przypadku zmian zewnętrznych w większości przypadku wystarczy jedynie dogłębne oczyszczanie w gabinecie dentystycznym. Jednak, gdy mamy do czynienia z przebarwieniami wewnętrznymi konieczny może się okazać zabieg wybielania zębów.

Różne metody na wybielanie zębów

Wsółczesna stomatologia oferuje swoim pacjentom wiele metod wybielania zębów. Dobiera się je do rodzaju występujących przebarwień, jak i pożądanego efektu. W dużym uproszczeniu możemy wyróżnić 3 sposoby na wybielanie zębów:

  • laserowe wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym,
  • wybielanie zębów metodą nakładową – nakładkami przygotowanymi przez stomatologa, używanymi w domu,
  • wybielanie zębów z pomocą pasków i nakładek drogeryjnych i aptecznych.

Laserowe wybielanie zębów

Zanim możliwe będzie przeprowadzenie laserowego wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym, konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów. Jeśli lekarz podjąłby się wybielania bez leczenia ubytków, zaistniałoby ryzyko podrażnienia miazgi zębowej preparatami chemicznymi użytymi podczas zabiegu. Wybielające substancje mogą dostać się do miazgi również poprzez nieszczelne plomby. Aby zabieg odniósł zadowalający skutek – i nie było konieczne jego ponowienie w krótkim czasie – warto jest również przeprowadzić oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia.

Laserowe wybielanie zębów rozpoczyna się od nałożenia na dziąsła specjalnego żelu, który ma za zadanie je ochronić. Dentysta utwardza go lampą UV. Kolejno nakładany jest już preparat wybielający – tym razem oczywiście na zęby – i następuje ich naświetlenie (lampą bądź laserem diodowym) przez około 15 minut. Zabieg nie przekracza 45 minut. Aby otrzymać zadowalające efekty, należy go powtórzyć jeszcze dwukrotnie.

Na końcowe rezultaty zabiegu należy poczekać około dwa tygodnie.

Nakładkowe wybielanie zębów

Nakładkowe wybielanie zębów jest tańszą metodą na uzyskanie pięknego, białego uśmiechu. Niestety wraz z jej niższą ceną oczekuje się większej dyscypliny ze strony pacjenta. Nakładki będzie on otrzymywał do domu i w zasadzie wykonywał zabieg samodzielnie, co niekiedy wiąże się z ryzykiem wystąpienia podrażnień przy niestosowaniu się do zaleceń dentysty. Zęby wybielane przy pomocy nakładek utrzymują kolor przez okres około 3 lat. Po zakończeniu kuracji są jaśniejsze o 6 odcieni.

Podobnie, jak w przypadku laserowego wybielania zębów, aby możliwe było zastosowanie nakładek, konieczne jest przejście rutynowej kontroli stanu uzębienia i ewentualne leczenie ubytków, wymiana starych pomb. Należy również przeprowadzić dokładne oczyszczanie zębów z płytki nazębnej i kamienia.

Następnie w gabinecie dentystycznym pobierane są wyciski uzębienia pacjenta. Z nich wykonywane są gipsowe modele, a następnie przezroczyste nakładki. Podczas kolejnej wizyty u stomatologa, pacjent otrzymuje już gotowe nakładki i sprawdza, czy pasują. Wraz z nimi dostaje do domu gotowe strzykawki z żelem wybielającym. Stężenie preparatu wybielającego dobierane jest na podstawie wrażliwości zębów pacjenta. Cały zabieg przeprowadzany jest przez pacjenta samodzielnie w zaciszu domowym. O zasadach aplikacji preparatu wybielającego na zęby i środkach ostrożności przy jego stosowaniu lekarz informuje pacjenta podczas wizyty.

Pacjent zakłada nakładki codziennie na noc przed snem. Cała kuracja trwa od 2 do 4 tygodni. Jej długość zależna od stężenia preparatu wybielającego.

Czy warto zastosować drogeryjne paski wybielające?

Drogeryjne i apteczne paski wybielające są najtańszą z dostępnych na rynku metod wybielania zębów. Jednak również najmniej skuteczną. Sprawdzi się ona u osób, które mają nieznaczne przebarwienia na zębach i chcą jedynie poprawić ich koloryt. Jeśli oczekujemy bardziej widocznych rezultatów, w celu wybielania zębów warto jest się udać do specjalisty.

Pomoc merytoryczna: gabinet stomatologiczny Allecoudent z Poznania.

Dodaj komentarz