Kiedy i jak długo nosić ruchomy aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny jest bardzo skuteczny w przypadku korekty w większości problemów z uzębieniem. Dla wielu osób jednak dużo wygodniejszy jest aparat ruchomy – przyjrzyjmy się więc kiedy możemy go stosować i o czym powinniśmy wiedzieć, decydując się na taki aparat.

Korekta zgryzu u dzieci
Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, które nie ma jeszcze wszystkich zębów stałych, to w zasadzie do wyboru mamy jedynie aparat ruchomy. Sprawdza się on dość dobrze u osób w wieku do około 10-11 lat. Niestety, mimo coraz lepszej technologii i materiałów, aparat ruchomy nadal nie pomoże nam na wszystkie problemy. Nie może on choćby wspomagać obracania i przesuwania zębów. Tym samym, jeśli chodzi o niektóre wady zgryzu – trzeba czekać do momentu, kiedy dziecko będzie miało już wszystkie zęby stałe i będzie można założyć mu aparat stały.

REKLAMA: DENTEstetica

Dorośli też lubią aparaty ruchome
To, że w momencie kiedy mamy już wszystkie zęby stałe – możemy nosić aparat stały, nie zawsze oznacza, że rzeczywiście chcemy to robić. Wiele osób bowiem zdecydowanie preferuje możliwość samodzielnego zdejmowania aparatu – choćby na jakiś czas. Taką możliwość daje nam jednak jedynie aparat ruchomy. Niestety wciąż obowiązują nas te same ograniczenia, o których pisaliśmy wcześniej, a zatem nie każdą wadę będziemy w stanie skorygować takim aparatem.

Ile godzin powinniśmy nosić aparat ruchomy?
Pozostawienie kwestii zakładania i zdejmowania aparatu pacjentowi wiąże się niestety często ze zbyt krótkim jego noszeniem, co znacząco przedłuża kurację. Kwestia ile powinniśmy nosić aparat zależy oczywiście od wskazań lekarza – ortodonta zazwyczaj sugeruje noszenie go przez kilkanaście godzin. Szczęśliwie aparat działa równie skutecznie w nocy, jak i w dzień, więc śpiąc z aparatem na zębach, możemy wypełnić większość zakładanego limitu. Pamiętajmy jednak, że każda godzina noszenia aparatu przybliża nas do sukcesu, więc starajmy się nosić go przez większość doby, a w pozostałym czasie skutecznie dbać o jego czystość. Ortodoncja ufa nam tutaj, więc nie zawiedźmy tego zaufania i używajmy nasz aparat zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Dodaj komentarz