Twoja przyjaciółka: rukola!

Rukola podbija serca mieszkańców Polski, choć jeszcze niedawno nie była tak popularnym warzywem. Bez względu na to, co było przyczyną takiego nagłego zainteresowania, trzeba przekonać do niej jeszcze więcej osób. Bo oprócz specyficznego, niepowtarzalnego, lekko orzechowego smaku, rukola ma jeszcze wiele do zaoferowania, dlatego warto sobie uświadomić, co czyni ją tak wyjątkową!

Co kryje rukola?

Rukola to warzywo śródziemnomorskiego pochodzenia, które cechuje się ogromną ilością składników korzystnych dla organizmu człowieka. W jej skład wchodzą:

  • Mikroelementy, takie jak: żelazo, mangan, miedź, selen oraz cynk.
  • Makroelementy, do których należą: magnez, sód, wapń, potas i fosfor.
  • Witaminy: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, Beta-karoten oraz witamina C, E i K.

Tabela kaloryczna rukoli

Rukola z pewnością może zaskoczyć niektórych rozłożeniem kaloryczności. Po warzywach raczej nie spodziewamy się wysokiej zawartości białka – to raczej cecha, którą przypisuje się produktom zwierzęcym, przede wszystkim mięsie z kurczaka czy indyka. Jak się okazuje, na pierwszym miejscu w składzie rukoli znajduje się właśnie białko, następnie węglowodany, później błonnik, a na samym końcu – tłuszcze.

Skład rukoli a jej zalety

Dzięki zawartości tylu witamin, mikro- i makroelementów, rukola jest jednym z najlepszych produktów przywracających witalność i energię. Bardzo szybko poprawia kondycję człowieka, podwyższa chęć i zdolność do działania, normalizuje ilość wody i soli w organizmie, a także pomaga w profilaktyce raka.

W świeżej rukoli znajduje się dużo jodu, który jest bardzo potrzebny osobom, mieszkających daleko od morza; a także dużo przeciwutleniaczy, które wzmacniają naczynia krwionośne. Rukola jest polecana każdemu, kto ma problemy z ciśnieniem.

Niska kaloryczność rukoli sprawia, że jest jednym z wiodących produktów w planach żywieniowych układanych przez dietetyków

Systematyczne spożywanie rukoli pomaga unormować metabolizm, ułatwia trawienie oraz wzmacnia system nerwowy. Warto sięgnąć po rukolę także w sytuacjach stresowych oraz depresji. Dzięki rukoli można pozbyć się nadmiaru cholesterolu, jak i wyrównać poziom cukru we krwi, dlatego ludzie chorujący na cukrzycę, powinni jak najszybciej wprowadzić ją do swojej diety. Ze względu na fakt, iż niektóre cukrzyce wynikają z otyłości, włączenie rukoli do posiłków, pozwoli także skutecznie walczyć z otyłością i nadprogramowymi kilogramami (właśnie dzięki wyżej wspomnianej niskiej kaloryczności).

Dla kobiet w ciąży w tym jednym warzywie dostarczana jest większość potrzebnych witamin. Oczywiście, nie może to być ich jedyne źródło, ale na pewno jedno z najlepszych. W okresie laktacji pomaga wytwarzać większą ilość mleka.

Dodaj komentarz