Co to jest Cysteina?

Wszystkie białka składają się z tych samych podstawowych związków, znanych, jako aminokwasy. Cysteina, jest aminokwasem, który może być syntetyzowany przez organizm lub spożywany w niektórych pokarmach. Cysteina ma kilka fizjologicznych ról, choć wiele osób uważa, że przyjmowanie dodatkowej dawki cysteiny, jako suplementu diety może również korzystnie wpływać na zdrowie. Są jednak pewne przypadki, w których przyjmowanie cysteiny może być niebezpieczne. Nie wiadomo, czy suplementacja cysteiną zapobiega jakimkolwiek schorzeniom, czy też leczy je i powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Co to jest Cysteina?

Cysteina jest aminokwasem, który dostaje się do organizmu na dwa sposoby: po pierwsze, poprzez żywność zawierającą cysteinę, a po drugie, poprzez metabolizm, który przekształca aminokwasową metioninę w S-adenozylo-metioninę, w homocysteinę, która następnie reaguje z seryną i tworzy cysteinę .

Zdolność organizmu do produkcji Cysteiny może być zaburzona, jeśli dieta nie zawiera wystarczającej ilości kwasu foliowego, witaminy B6, metioniny i witaminy B12. W organizmie Cysteina jest niezbędną częścią glutationu, związku przeciwutleniającego i jest również używana do produkcji aminokwasów tauryny, a także koenzymu A, biotyny i heparyny. Cysteina jest składnikiem beta-keratyny i uważa się, że zachowuje elastyczność skóry i chroni wyściółkę przewodu pokarmowego.

Źródła Cysteiny

Cysteina występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, w tym żółtkach jaj, czerwonej papryce, czosnku, cebuli, jogurcie, ziarnach, takich jak kiełki pszenicy i owies, drób i ciemne warzywa liściaste, takie jak brukselka i brokuły. Jako suplement diety Cysteina jest dostępna zarówno w postaci chlorowodorku L-cysteiny, jak i N-acetylocysteiny, która jest uważana za bardziej rozpuszczalną i lepiej metabolizowaną przez organizm.

Zalecane dzienne dawki Cysteiny

Zgodnie z opublikowanymi zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego każda osoba powyżej pierwszego roku życia powinna spożywać 25 mg Cysteiny na każdy gram zużytego białka. Nie przeprowadzono jednak wystarczających badań z dodatkiem Cysteiny, aby określić odpowiednie zalecane poziomy. Dwieście mg Cysteiny przyjmowanej dwa lub trzy razy dziennie uważa się za bezpieczną ilość.

Zastosowanie zdrowotne Cysteiny

N-acetylocysteinowa forma Cysteiny jest stosowana w medycynie, jako sposób na zwiększenie skuteczności leków kortykosteroidowych.

Może być również stosowana w celu:

  • Zmniejszenia nieprzyjemnych objawów niektórych leków stosowanych w chemioterapii,
  • W leczeniu zatrucia paracetamolem
  • Jako sposób na zapobieganie fizjologicznej tolerancji na leki przeciwbólowe w postaci bólu w klatce piersiowej.

Spożywanie Cysteiny zarówno w żywności, jak i suplementach diety ma zalety medycyny alternatywnej. Uważa się, że pomaga ona:

  • Chronić komórki przed uszkodzeniem komórkowym przez wolne rodniki,
  • Eliminuje jony metali i potencjalnie szkodliwe chemikalia z tkanki ciała
  • Pomaga w leczeniu lub zapobieganiu problemom z oddychaniem, takim jak astma i nadmierne gromadzenie się śluzu.

Środki ostrożności

Przyjmowanie dużych dawek Cysteiny – szczególnie w postaci N-aktylo-cysteiny – może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób oraz problemy trawienne, takie jak biegunka, wymioty lub nudności. Według najnowszych badań podano, że, osoby, które nie są w stanie prawidłowo metabolizować Cysteiny, są uważane za bardziej zagrożone rozwojem pewnych zaburzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Alzheimera.

Dodaj komentarz